Tibet Mastiff

Home » Pets » Tibet Mastiff
Tibet Mastiff

TİBET MASTİFF ÖZELLİKLERİ

Barınma, yemek ve içme gibi ihtiyaçları giderildiği takdirde genel olarak sessiz karakterde bir türdür. Gece dışarıda yalnız kaldığında havlamaya başlar. Bu durum için en ideal çözüm, akşam onu eve almak olacaktır. Tibet Mastiffi çitlere tırmanması ile bilinmektedir. Eğer bahçede yaşıyorsa bahçenin çevresi sağlam bir duvarla veya çitle çevrilmesi gerekmektedir. Uzun bir zaman bahçede tek bırakılmaması gerekmektedir. Aksi durumda bulunduğu bölgeyi sahiplenmeye, saldırganlaşmaya ve çukur kazmaya başlar.

Eğer yavruluktan itibaren birlikte büyütüldüğü takdirde ailedeki çocuklara karşı hoşgörülü olur. Genel olarak küçük çocuğu olan aileler için bakılması tavsiye edilmez. Tibet Mastiffi

Yüksek sesle bağırılmasını, yabancı çocukları ve çocuk çığlıklarını kendisine tehdit olarak algılar. Yabancı çocukların eve gelmesinden pek hoşlanmaz. Kendisine bir bölge sahiplenmesi sadece çocuğunuzun değil sizin de sosyal hayatınızı olumsuz etkiler. Eğer eviniz sürekli misafir kabul ediyorsa bu köpek sizin için hiç uygun değildir. Aksi takdirde sadece onun izin verdiği insanlar eve girebilir.

Bu köpek için sosyalleşme oldukça zordur. Yavruyken ve büyüdüğü zaman markete, parka veya farklı aktivitelere dâhil edilmesi gerekmektedir. Farklı insanlar ile tanışmasına izin verilmelidir. Çekingenlik gösterdiği insanlara karşı çok dikkatli olunması gerekmektedir. İnsanlarla ilgili çok kuvvetli içgüdülere sahip olabilir.

Eğer bazı insanlar ile geçinmekte sorun yaşıyorsa bunun mutlaka bir nedeni vardır. Tasma takmadan dolaştırılmamalı ve yürüyüş yapmak için birkaç farklı rota belirlenmelidir. Aksi halde sürekli gidilen yeri sahiplenmeye başlar.

Kendisine uygun bir yuva ve sahip bulabilirse harika bir hayvan olur. Ancak her hava koşuluna ayak uyduramaz.

Tibet Mastiffi Özelliği ve Karakteri

Tibet Mastiffi Özelliği ve Karakteri
Tibet Mastiffi Özelliği ve Karakteri

Tibet Mastiffi aynı newfounlan, bullmastiff, dauna ve cane corso gibi büyük ırk kategorisinde olan bir köpektir. Bu tatlı ayıcığın büyüdüğünde 50 ile 80 kilo ağırlığa kadar ulaşabileceğini unutmayın. Vücut yapıları apartman yaşantısı için hiç uygun değildir. Genel anlamda sabah ve akşam saatlerinde enerjik olur. Bu zamanlar içerisinde egzersiz yaptırılması gerekmektedir.

Eğer bu saatler içerisinde vakit ayıramıyorsanız bu köpek sizin için uygun bir cins değildir. Evin içinde genelde sakindir. Dışarıda veya bahçede yaşamaya pek uygun değildir. Sürekli ailesi ve sahibiyle beraber olmak ister. Koruma içgüdüsü gereği kesinlikle tasmasız dolaştırılmaması gerekmektedir. Farklı rotalarda gezdirilerek herhangi bir yeri sahiplenmesine müsaade edilmemesi gerekmektedir.

İnatçı, oldukça zeki ve bağımsız karakterine rağmen sahibinin duygularına karşı hassas olabilir. Çocuğunuzla veya eşinizle tartıştığınızda çok üzülür. Sahibine eşlik etmeyi sevse de bu durumu yılışıklık haline asla getirmez.

Zorlayıcı kelimesi, inatçı ve bağımsız yaşayan bu köpeği en iyi tanımlayan ifadedir. Zeki ve benlik duygusu oldukça fazladır. Kendisine evcil hayvan yerine ailenin bir bireyi gibi davranılmasını ister. Sürekli olarak ondan istenilen şeylerin tekrarlanması gerekir. Sahibine ve ailesine karşı çok sadık bir köpektir. Yabancılara karşı ise çok temkinlidir.

Tibet Mastiffi Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Tibet Mastiffi Tüy Döker mi Tüy Bakımı
Tibet Mastiffi Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Tüy dökümü oldukça azdır. Mevsim şartlarına göre döktüğü tüy oranı değişmektedir. Haftada 2-3 defa ağzı sert bir fırça ile fırçalanması gerekmektedir. Bu şekilde kopmuş ve ölü tüylerden temizlenmiş olacaktır. Köpeğinizi fırçalarken kuyruk, yele ve bacaklarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu bölgeler tüylerin karışmasına ve keçelenmesine oldukça müsait yerlerdir. İhtiyaç duyulduğunda yıkayabilirsiniz. Çabuk kirlenmediği için genel olarak ayda bir defa banyo yaptırmanız onun için yeterli olacaktır.

Kulaklarını kızarıklık, kir ve enfeksiyon belirtilerine karşı haftada bir defa kontrol etmeniz gerekir. Veterinerin tavsiye ettiği pamuk veya bezle kulaklarını temizleyin. Kulak kanallarının dış kısımları silinmesi gerekmektedir. Pamuğu kulak kanalının içine sokmamaya çalışın.

Tercihinize kalmış olarak dişlerini günlük, eğer mümkün değilse haftada en az 2-3 kere fırçalamanız yeterli olacaktır. Ayda bir yâda iki kez tırnakları kesilmesi gerekmektedir. Eğer yürürken tıkırtı sesi kulağınıza geliyorsa tırnaklarının kesilme zamanı gelmiş demektir. Tırnaklarının kısa olması köpeğin sağlığı açısında oldukça önemlidir. Tırnakları uzun bırakılırsa kendi eşyalarına ve evdeki eşyalara zarar verebilir.

Köpeğinizi günlük kontrollere ve fırçalamaya yavruluk döneminden itibaren alıştırmaya başlayın. Sık sık patilerini kontrol edin. Çünkü köpekler patileri bakımından çok narindir. Ona erken yaşta ağzının kontrol edilmesini alıştırın.

Haftalık yapılacak kontroller, olası sağlık problemlerini erken teşhis etme açısından yardımcı olacaktır. Bu şekilde ilgilenmeye devam ederseniz, köpeğiniz yetişkinliğe ulaşana kadar bakımını ve temel sağlık kontrollerini yapabilecek kadar tecrübe edinmiş olacaksınız.

Tibet Mastiffi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Tibet Mastiffi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Tibet Mastiffi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Yetişkin çocuğu olan aileler için uygun bir köpektir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için oynamak ve zaman geçirmek için çok büyüktür. Onlara kesinlikle zarar vermek istemez. Fakat küçük bir çocuğu kolay bir şekilde yere düşürebilir ya da üstüne basabilir. Çocuklarınızı köpeğin bulunduğu çevrede asla koşulmaması ve yüksek sesle bağırılmaması hakkında yetiştirmeniz gerekmektedir. Koşturmaca ve gürültü köpeğinizi heyecanlandırabilir.

Çocuklarla oynamak ve onların peşinden koşmak için çok büyüktür. Aynı zamanda sizin çocuğunuzu yabancı çocuklara karşı koruma hissine kapılabilir. Özellikle güreş gibi kavgayı andıran oyunlarda çocuğunuzu korumak isteyebilir. Çocuklarınızla oyun oynarken devamlı olarak gözetlemeniz gerekmektedir. Böylece oda sizin orda olduğunuz her zaman farkında olsun.

Tibet Mastiffi Vücut Yapısı ve Rengi

Tibet Mastiffi Vücut Yapısı ve Rengi
Tibet Mastiffi Vücut Yapısı ve Rengi

Tibet Mastiffi köpekler çift katmanlı tüy yapısına sahiptir. Üst katmanı uzun, dolgun ve kalınken; alt katmanı ise ağır, pamuksu ve yumuşaktır. Alt katmanı sıcak havalarda incelmeye başlar. Tüyleri düz ve serttir. Kesinlikle kıvrımlı, dalgalı veya ipeksi bir görünümde olmaz. Omuz ve boyun kısmında yelesi vardır. Kalçası ve kuyruğu vücudundan daha tüylüdür.

Erkek olanların dişilere göre yelesi daha uzun ve kürklüdür. Kürk rengi kahverengi, siyah, mavi ve altın renginde olabilir. Ağız ve göz çevresinde, ön bacaklarının alt kesiminde ve boğazında beneklere rastlanabilmektedir.

Bazı Tibet Mastiffilerinin ayaklarında ve göğsünde beyazlıklar görülebilir. Kürkün alt katmanı üst katmanına oranla daha açık renkte olur. Çizgili ve koyu kahve renkli olan köpekler köpek yarışmalarında kusurlu olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durum onların arkadaş canlısı ve koruyucu Tibet Mastiffi oldukları gerçeğini asla değiştirmez.

Erkek Tibet Mastiffinin omuz yüksekliği minimum 65 santimetre olup ağırlığı ise 50 kilo ile 80 kilo arasında değişiklik göstermektedir.