Çekoslovak Wolf Dog

Çekoslovak Wolf Dog

ÇEKOSLOVAK WOLFDOG IRK STANDARTLARI

485447_371381799650148_1708966302_n.jpg

ÇEKOSLOVAK WOLFDOG IRK STANDARTLARI ;

FCI-Standard N ° 332/03. 09. 1999/ TR

Çekoslovak Wolfdog
Ceskoslovensky Vlcak
Slovak Wolfdog
Çek Wolfdog

Açıklama ;

Bu ırk ne yüzyıllar kadar eski ne de ünlü hükümdarlar için üretilmiş bir Irk değildir. Şuan Dünya’nın En yeni ve Atasına en yakın Irkı olarak belirtiliyor. Çok dikkat çekicidir. Kurt gibi görünür. Uzun boylu ,hafif ve güçlü. Düz, kalın kurt gibi beyaz ve gri maskelidir. Badem şeklin de gözleri vardır, Onun sahibi disiplinli , profesyonel ve gereksimlerini karşılayabilecek kimseler olmalıdır. Kolayca (100 kilometre) çalıştırabilirsiniz, çok yönlü köpektir ve yıldırım hızıyla tepki verir. Bir Gün için de saatte 12 km hızla 100 kilometre durmadan gidebilir. İzini takip etmek çok zordur. Ne olursa olsun yağmur , çamur , soğuk ya da gece , gündüz ferk etmez dayanıklı bir köpektir. O isterse her zaman her yerde çalışabilir. İlk üretimileri Avusturya, Slovenya ve Macaristan’da kaydedildi. Bu Hayvanlar bir çok ülkeye ithal edildi. Köpekler önde gelen köpek gösterileri ve yarışmalar için her yıl gösterilmektedir.

Gözler :
Kurtların yavru oldukları zamanlar dışında mavi gözleri yoktur. 6 haftalık olana kadar gözleri mavi olabilir. Daha sonrasın da kehribar rengi veya kahverengi bir renge dönüşeceklerdir.

Kurt köpeklerinde mavi imkansız değildir, ancak nadirdir. Doğrulanmış bir kurt köpeğindeki mavi gözler hiçbir şekilde yaygın bir olay değildir. Bununla birlikte, orta içerik aralığında, mavi gözleri olan (ÇOK nadir!), Ancak bu genle henüz yüksek içerikli olduğu doğrulanmış kurt köpekleri olmuştur. SEBEP : Mavi göz geni, yavrulara geçmek için her iki ebeveynin de sahip olması gereken çekinik bir özelliktir. Mavi göz geni bir köpek geni olduğu için, bu özelliğin tutarlılığını, tüm niyet ve amaçlar için çoğunlukla kurt genlerinden oluşan daha yüksek içerikli kurt köpeklerine dönüştürmek daha zordur. Kurt içeriği ve mavi gözleri olan bir hayvan bulmak çok nadirdir. O ebeveynden daha yüksek içerikli yavrular üretmek ve mavi gözlere sahip olmak için o hayvanı yetiştirmek, çekinik mavi göz genine sahip daha yüksek içerikli bir kurt köpeğine sahip olmanızı gerektirir (bu durum daha da nadirdir.!)

Kafa : 
Simetrik Kas. Veya yan yukarıdan bakıldığında kafa küt bir koni şeklini alır.

Gövde :
Belirgin, Kas, omuz, sert, düz , geri boynundan akan sırt çizgisi. Bel bölgesi kısa ve kaslı, geniş olmalı.

Tüy Yapısı :
Gümüş gri, karakteristik hafif bir maske ile gri sarımsı. Düz ve sık . kış ve yaz tüy yapısı önemli ölçüde farklı. Kışın baskın koyu renkli son kat ile birlikte tüm vücut üzerinde kalın bir Post oluşturuyor.

Kulaklar : 
Dik ince uzun yada Üçgen ve kısa.

Dişler : 
Toplam Diş Sayısı (42) ‘dir. Çok güçlüdür. Her iki taraf da makas ve pense şeklin de kapanması kabul edilebilir. Diğer köpek ırklarına göre Köpek dişleri daha uzundur.

Mizaç ;

Çekoslovak Wolfdog’lar ;
İştahlı, hızlı tepki veren , anlayışlı ve sebat doludur. Korkusuz, cesur ve çok yönlü bu köpekler son derece sadıktır. Diğer hayvanlar ve yabancılar genellikle Güvenilir değildir. Çocuklarla arası iyi, her zaman şüpheli ve tetikte olur.
Çekoslovak Wolfdog’lar  istikrarlı ve güvenilir performans gösterir. Diğer ırklara nazaran bu ırklara eğitim vermek biraz daha fazla zaman alır. Insanlar sabırlı değilse Çekoslovak Wolfdog biraz saldırgan olabilir.

Boy kilo ;

Yükseklik: 
Erkekler en az 26 inç (65 cm) 
Dişiler en az 24 inç (60 cm) 

Ağırlık: 
Erkekler ; en az (26 kg) 
Dişiler ; en az    (20 kg)

Sağlık problemleri ;
Genellikle sağlıklı, dayanıklı bir cins. 

Yaşam koşulları ;
Sıcak ve Soğuk iklimler için uygundur.

Egzersiz ;
Bu cins için , günlük egzersiz ve yeterli alana ihtiyacı vardır. Günlük olarak uzun , tempolu yürüyüş ve besleyen kişinin lider olması gerekir.

Yaşam Beklentisi ;
Çekoslovak Wolfdoglar  yaklaşık 12-16 yıl yaşarlar.

Bakım ;
Bu tür bir yılda iki kez tüy değiştiriyor. Kuru şampuan ile temiz ve kokusuz olabilir. Suyu çok severler.

Kökeni ;
1955 yılın da, deneysel ve asgari bir çalışma sonucu Karpat kurdu ile Alman Çoban ( Workıng line ) köpeklerini eşleştirme sonucu (kadın-erkek / kadın-erkek) döl çoğunluğunda üreme için genetikleri uygun bulunup 1965 yılında sistematik plan ile yeni bir cins dizayn edildi. Çekoslovak Wolfdog’lar % 70 Kurt % 30 Köpek Genlerine sahip bir ırktır. Amaç, kurt ve köpeğin en iyi becerileri ve en yararlı özelliklerini seçip hem aile hem de farklı amaçlar ( arama kurtarma , koruma , asgari ve polis eğitimleri ) için üretilmiştir. Çekoslovak Wolfdog 1982 yılında cins kulüpleri milli Komitesi tarafından yerli bir cins olarak kabul edilmiştir.  

Grup ;
FCI 1. Grup Çoban Köpekleri 
FCI No : 332

Tanıyan Federasyonlar ;
ACR = Amerikan Köpek Defteri
AKC / FSS = American Kennel Club Vakfı Soy Ağacı Programı
APRI = Amerikan Pet Defteri, 
Amerika, Inc DRA = Köpek Defteri
FCI = Fédération Cynologique Internationale
NAPR = Kuzey Amerika Irklar Kayıtlı